Šnekový štěpkovač má spoustu výhod

snekovy stepkovac

Jednoduchá a spolehlivá konstrukce. Nemusí mít žádné podávací válce, šnek si vtahuje větvě sám.Tím odpadá spousta problémů s hydraolikou, únikem oleje údržbou hydraoliky-výměna oleje atd…tím značně klesá i pořizovací cena, protože si nemusíte kupovat nějakou hydrauliku navíc a ještě se o ní starat.
Šnek zároveň řeže, nejsou zde žádné protiběžné nože, které se musejí častěji seřizovat, aby správně dořezávali vláknitější dřevo. Odpadá seřizování protiběžných nožů.
Štěpka nehnije jako např. u štěpkovačů s diskovím řezacím kolem, který dělá takové větší hobliny, které se mohou na větší hromadě i vznítit a začít hořet.
Štěpka nepadá na zem a není potřeba odebírací zařízení štěpky. Štěpkovač má výfukový komín, a tím si snadno nafoukáte štěpku, kam je potřeba – na vůz, do pytlů, na hromadu, nebo volně po okolním terénu, kde slouží jako přirozené hnojivo.

Diskový štěpkovač

diskovy stepkovac

Je poměrně jednoduché konstrukce. Je dobré mít podávací zařízení, které bude tlačit materiál proti disku. I provedení tohoto štěpkovače s násypkou uloženou našikmo kvůli samočinnému vtahování větví, potřebuje občas ručně vtlačit materiál dovniř. Je poměrně spolehlivý a dělá jemnější štěpku vhodnou zejména ke kompostování

Bubnový štěpkovačbubnovy stepokovac

Tento štěpkovací mechanizmus má výhodu, že délka nože neovlivňuje velikost průměru bubnu. Velikost štěpky, její vlastnosti a použití je podobná diskovému štěpkovači. Dle mého názoru je nevýhoda potřeby podávacího mechanizmu a navíc mechanizmu na odvod štěpky, nebo nechat štěpku volně padat na zem, což je nepraktické, přibývá vícepráce, pokud potřebujete štěpku odvozit.

Štěpkovač s protiběžnými nožiprotibezna hridel

Tento mechanizmus nepotřebuje podávací zařízení, štěpkovač si větvě vtahuje sám. Je potřeba zařízení na odvod štěpky, nebo nechat padat štěpku na zem. Dle mého názoru je to spíše mechanizmus vhodný pro špalíkovač, pěkně seká materiál na špalíky stejné délky. Nevýhodu bych vyděl v rázech na převodovku traktoru, které vznikají sekáním dřevní hmoty protiběžnými noži, které se dají do určité míry eliminovat dostatečně velkým setrvačníkem. Další nevýhoda by mohla být, pokud dojde k opotřebení ostří nožů, tak mezi nimi vznikne nežádoucí mezera a může dojít k nedosekávání vláknitějšího dřeva.

Frézovací štěpkovač

frezovaci stepkovac

Kladívkový štěpkovač

kladivkovy stepkovac

Turbine-Cut

turbine cut stepkovac

Pravoůhlá převodovka

prevodovka stepkovace

Náš tip,lze použít převodovku z rozmetadla na hnůj s převodem 1:1.

Zdroj d.p. Bc.Jiří Labský a d.p.Lukáš Borýsek

Přesunout se na začátek