O štěpce

Druhy, velikost štěpky

 Štěpka      stepka 

Štěpka z šnekového štěpkovaše

 

Štěpka z diskových štěpkovačů

Při těžbě dřeva vzniká velké množství klestu. Klest je dřevěnný odpad jako jsou větve, špičky stromů a křoviny. Tento klest znemožnuje na vytěžené ploše vysazení nového porostu. Je to spousta dřevěného materiálu, který se většinou pálí na hromadách, tak proč ho nevyužít a nespálit ho hezky doma v kamnech, krbu, či kotli.

Použití štěpky

Štěpku používáme hlavně na topení, a proto musí být dost velká na to, aby se sní dalo dobře topit. Nesmí být moc malá, protože potom je problém se sušením. Taková štěpka potom hnije, plesnivý, nebo se může v některých případech samovolně vznítit a začít hořet. Drobná štěpka se dá použít k lisování bryket a je vhodná ke kompostování. Naše šnekové štěpkovače mají ideální velikost.Štěpka dobře prosychá a dobře se s ní topí, anebo se může jen volně rozfoukat po lese a potom slouží jako přirozené hnojivo.

Skladování štěpky

Štěpka se dá dobře pytlovat do sýťovaných pytlů na brambory-rašlový pytel a vyrovnávat na hromadu jako metrové dřevo. Dobře takhle proschne a dobře se s ní manipuluje, není problém pytel suché štěpky přenést ke kamnům, nebo kotli a nikde po dvoře nemáte hromadu štěpky.

Pytlování štěpky

Jeden z osvědčených způsobů jak dostat štěpku do pytle je, pytlovací nástavec na dva pytle. Nástavec má ovladací páku, kterou přepínáte mezi prvním a druhým pytlem nasadíte oba pytle, první pytel se naplní a přepnete na druhý pytel. Mezi tím zavážete a nasadíte první pytel. Vyžaduje to víc lidí, protože štěpkovač je velmi výkonný a jak říkáme“ tři ukrajinci ho nestíhají krmit.“ Další výhoda pytlovacího nástavce je, že štěpkovač do pytle štěpku nafouká větší silou a nedochází tak k případnému zadrhávání štěpky o pytel.

Další celkem dobrý způsob je, že štěpkou nafoukáte plný vůz, a potom v klidu doma si zavěsíte na bočnici vleku pytlovací trychtýř, vezmete si lopatu a pytlujete

Přesunout se na začátek